بلاگ

مروری بر بهترین زبان های برنامه نویسی مخصوص بازیسازی

این روزها بازیسازی به یکی از پولسازترین کارهای کامپیوتری تبدیل شده و البته یکی از جذاب ترین کارها نیز هست . برنامه نویسی برای بازی یکی از شاخه های برنامه نویسی میباشد که شما باید برای ساخت یک بازی که بتوان روی آن اسم “بازی” گذاشت آن را یاد بگیرید! حالا سوال این است که بهترین زبان های برنامه نویسی برای بازیسازی کدام ها هستند ؟ ویژگی این زبان ها چیست ؟
در ادامه به معرفی این زبان ها و ویژگی های آنها میپردازیم…

 

C-programming-language-1

1- C++
جای تعجب نیست اگر زبان سی پلاس پلاس را در هر لیست از زبان های برنامه نویسی برای بازیسازی ببینید.سی پلاس پلاس یکی از زبان های پیشگام در بازیسازی است که همان زبان سی میباشد به علاوه قابلیت برنامه نویسی شی گرا و همچنین به خاطر ویژگی سطح پایین بودن آن برنامه های نوشته شده به این زبان بسیار سریع اجرا میشوند و این یک فاکتور بسیار مهم برای ساخت بازی محسوب میشود.
بیشتر بازیهایی که این روزا میبینید یا بازی میکنید به وسیله سی پلاس پلاس برنامه نویسی شده اند.کنسول های محبوبی مثل Xbox و PlayStation هر دو از این زبان استفاده میکنند.پس اگر به صورت جدی میخواهید در زمینه بازیسازی فعالیت کنید سی پلاس پلاس زبان ایده آلی میباشد.

 

C-programming-language

2- C#
یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی برای بازیهای ویدیویی سی شارپ میباشد.یادگیری این زبان به دلیل سطح بالایی بودن و راحتتر بودن آن انتخاب بسیاری از برنامه نویس ها به عنوان اولین زبان برای بازیسازی میباشد.همچنین موتور بازیسازی معروف یونیتی که از بهترین موتورهای بازیسازی در جهان میباشد نیز از این زبان پشتیبانی میکند.سی شارپ به برنامه نویس ها اجازه ساخت هر نوع بازی با هر معماری و بدون چیزهای اضافه را میدهد و همینطور نسبت به سی پلاس پلاس ساده تر میباشد به خاطر تمام اینها سی شارپ نیز یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای بازیسازی میباشد.

 

Java-Programming-Language

3- Java
جاوا نیز نقش برجسته ای در صنعت بازیسازی دارد و همچنین یکی از بهترین هاست به خاطر دلایلی مثل شی گرایی و اینکه میتواند بازی را برای طیف وسیعی از سیستم عامل ها ارائه بدهد.کدهای جاوا معمولا روی ماشین مجازی جاوا (JVM) اجرا میشوند و به کد باینری عمومی تبدیل میشوند که میتوانند بر روی هر سیستم اجرا شوند.بنابراین جاوا یکی از مهم ترین زبان ها برای بازیسازی برای چند سیستم عامل خاص میباشد و همچنین یکی از اصلی ترین زبان ها برای توسعه بازی برای اندروید میباشد.

 

Python-Programming-Language

4- Python
پایتون یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی میباشد و یادگیری آن بسیار ساده است و همچنین پایتون شی گرا هم میباشد.به لطف کتابخانه پای گیم (PyGame) که روز به روز در حال بهتر شدن میباشد شما میتوانید بازی های خود را با این زبان بنویسید و پایتون آن را به طرز خیلی سریعی اجرا میکند.اگرچه با پای گیم نمیتوان بازی های پیچیده ساخت ولی در هر حال یادگیری آن به شما ضرری نمیرساند.

 

Lua-best-programming-language-for-games

5- Lua
Lua یک زبان اسکریپتی چند پلتفرمه میباشد که به خاطر ساختار ساده ای که دارد یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی میباشد و میتوان از آن در صنعت بازیسازی نیز استفاده کرد. بسیاری از موتورهای بازیسازی مدرن مثل CryEngine ، CoronaSDK ، Gideros Mobile از زبان Lua به عنوان زبان برنامه نویسی بازی استفاده میکنند و اگر شما یک گیمر باشید احتمالا اسم بازیهای بی نظیری مثل Crysis و FarCry را شنیده اید که با موتور بازیسازی CryEngine ساخته شده اند.

 

Objective-C

6- Objective C
یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی که میتوانید با آن برای iOS بازی بسازید. Objective C بر پایه سینتکس دو زبان Smalltalk و C میباشد و زبان مناسبی برای ساخت اپلیکیشن برای iOS میباشد و همچنین ویژگی شی گرایی که برای رندر سریع بازی مورد نیاز است در این زبان وجود دارد.
موتورهای بازیسازی مثل Cocos2D ، Core3D از این زبان استفاده میکنند و برنامه نویس های C نیز میتوانند با شی گرایی که در این زبان اضافه شده بازی های خود را به این زبان توسعه دهند.اگر چه این زبان برای ساخت بازی های پیشرفته مناسب نیست ولی در هر حال برنامه نویسان C میتوانند به راحتی بازی های ساده خود را در این زبان پیاده کنند.

 

JavaScript

7- JavaScript
اگرچه این زبان نیز برای ساخت بازی پیشرفته و بزرگ ساخته نشده ولی امروزه جاوا اسکریپت به ما اجازه میدهد بازی های ساده را در قالب وب ارائه بدهیم.زبان جاوا اسکریپت به راحتی با هر برنامه کاربردی وب ادغام میشود و همانطور صنعت وب روز به روز پیشرفته تر میشود ، بازی های آنلاین و مبتنی بر وب نیز بیشتر میشود.
جاوا اسکریپ یکی از بهترین زبان های ساخت بازی آنلاین میباشد و همچنین با HTML و CSS میتواند به راحتی ادغام شود و بازی های جالبی میتوان با اینها ساخت.

 

HTML5-Programming-Language

8- HTML5

اگرچه نمیتوان HTML را یک زبان برنامه نویسی نامید و بیشتر با زبان نشانه گذاری آن را میشناسیم ولی این روزها بیشتر بازی های موبایلی و مبتنی بر وب با این زبان نشانه گذاری میشوند و همانطور که گفته شد با ادغام HTML5 و JavaScript میتوان بازی های پیچیده و جالبی ساخت و تعداد این بازی ها روز به روز در حال افزایش میباشند چون توسعه دهندگان ساختارهای ساده را به الگوریتم های پیشرفته ترجیح میدهند.

 

papyrus_game-programming-languages

9- Papyrus
پاپیروس یکی از جدیدترین زبان های برنامه نویسی برای بازیسازی میباشد و توسط استودیو بازیسازی Bethesda برای موتور بازیسازی Creation Engine توسعه یافته است و بازی هایی مثل The Elder Scrolls: Skyrim ، Fallout4 با آن نوشته شده اند.پاپیروس یک زبان اسکریپتی است که از ویژگی های یک زبان پیشرفته مثل توابع ، اشیاه ، رویداد ها ، متغیر ها برخوردار است.
یک اسکریپت پاپیروس معمولا برای رخ دادن رویدادی یک تابع مشخص شده را فراخوانی میکند.اگر بخواهید از موتور بازیسازی Creation Engine استفاده کنید ، پاپیروس میتواند گزینه خوبی برای قسمت برنامه نویسی بازی شما باشد !

 

 

10- Cg
زبان Cg کوتاه شده عبارت C for Graphics میباشد.یک زبان سطح بالا که توسط تولید کننده معروف چیپست های گرافیکی ، Nvidia با همکاری مایکروسافت ایجاد شده. این زبان بر اساس زبان برنامه نویسی C میباشد و با آن در بیشتر موارد با هم اشتراک دارند.این زبان در حال حاضر منسوخ شده ، به این معنی است که یعنی دیگر برای آن به روز رسانی نخواهد آمد.
با این حال اگر شما میخواهید مشکلات برنامه نویسی GPU را حل کنید بهتر است این زبان را امتحان کنید.در بسیاری از بازیها مثل Hitman ، Farcry ، Battelfield2 ، Doom3 از این زبان استفاده شده است و همچنین سونی از این زبان برای قطعات PS3 استفاده کرده است.

 

 

11- UnrealScript
یکی از زبان های برنامه نویسی برای بازیسازی که انقلابی در دهه پیش به پا کرد Unreal Script بود که برای موتور بازیسازی UnrealEngine ساخته شد.این موتور بازیسازی برای ساخت بازی برای سیستم عامل ها Windows ، Android ، iOS ، SteamOS ، Linux و Playstation مناسب میباشد.
با این زبان شی گرا بازی هایی مثل Fortnite ، Batman-ArkhamCity ، BioShock و .. ساخته شده است . اگر قصد ساخت بازی با موتور Unreal را داشته باشید یادگیری این زبان ضروری میباشد.

 

 

12- Squirrel
Squirrel یکی دیگر از زبان سطح بالا ، شی گرا میباشد که برای بازیسازی استفاده میشود. این زبان تحت تاثیر سی پلاس پلاس و Lua ایجاد شده و مسائل پیچیده را در پهنای باند گسترده ای حل میکند.همچنین این زبان به طور گسترده ای در بازی های CounterStrick ، Left4Dead ، Portal2 مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

13- AMPL
کوتاه شده عبارت “یک زبان برنامه نویسی برای ریاضیات” (A Mathematical Programming Language) ابتدا به عنوان یک زبان مدلسازی ریاضی در آزمایشگاه های Bell در اوایل دهه 90 طراحی شد و هدفش حل مسائل بهینه سازی و برنامه ریزی در مقیاس بزرگ بود.این زبان از زبان های C  و AWK تاثیر گرفته است.بازی هایی مثل Wolfenstein ، The Evil Within از این زبان برای حل مشکلات متعددی استفاده کردند.

 

 

14- Clipper
Clipper یک زبان قدرتمند و همه منظوره میباشد که در ابتدا برای حل مشکلات پایگاه داده تحت MS-DOS طراحی شده بود.این زبان برای پیدا کردن و حل مشکلات محاسباتی پیچیده در برنامه که میتواند شامل بازی هم باشد استفاده میشود.Clipper در ساخت اولین موتور بازیسازی با ویژگی MegaTexture استفاده شد و همچنین در بازی هایی مثل Rage ، Wolfenstein نقش داشت.

 

 

15- Action Script
بهترین زبان برنامه نویسی برای بازی در پلتفرم هایی که مبتنی بر فلش هستند مثل BlackBerry و .. میباشد.همچنین این زبان شی گرا نیز میباشد که در بازیسازی خیلی مهم میباشد.ماکرومدیا Action Script را بر پایه جاوا اسکریپت ارائه داد. تمام بازی های فلش که بسیار خاطره انگیز بودند به وسیله اکشن اسکریپت نوشته شده بود.

 

جمع بندی:
همانطور که صنعت بازیسازی هر روز پیشرفت میکند ، تیم های بازیسازی هم به برنامه نویسان حرفه ای تری برای برنامه نویسی بازی نیاز دارند.اگر شما قصد دارید وارد صعنت پرطرفدار بازیسازی بشوید قبل از آن مطمئن شوید که با زبان های مناسب برای بازیسازی آشنایی دارید.
شرکت های بازیسازی معمولا به روش متداولی کار میکنند ، آنها به گذشته نگاه میکنند.گاهی نگاه به گذشته میتواند ایده های خوبی برای ساخت بازی های جدید داشته باشد. اگر علاقه دارید ما شما را تشویق میکنیم که در دنیای بازیسازی گام بردارید و برایتان آرزوی موفقیت میکنیم..
از اینکه وقتتان را برای خواندن این مقاله صرف کردید متشکریم.

 

منبع : UbuntuPit

برچسب ها
نمایش بیشتر

آقای ربات

یک برنامه نویس کوچک ، با ایده های بزرگ :)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید