بلاگ

10 زبان برنامه نویسی محبوب در 2018 : یاد بگیریم کد بزنیم

برای کسانی که تازه وارد دنیای برنامه نویسی شده اند بزرگ ترین دوراهی تصمیم گرفتن در مورد اینست که از کجا شروع کنند یا کدام زبان برنامه نویسی مزایای شغلی بیشتری دارد. به همین صورت کد نویسان حرفه ای در موقعیتی قرار میگیرند که یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید بیشتر سودمند است.

دلیل هر چه که باشد، در اینجا لیستی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سراسر دنیا وجود دارد که به ما می گوید کدام زبان ها حکومت می کنند. این لیست براساس داده های فهرست انجمن برنامه نویسی TIOBEا است، که یک شاخص رایج در میزان رواج زبان های برنامه نویسی است در نظر گرفته شده است.

TIOBE  رتبه بندی را براساس تجزیه و تحلیل داده ها از گوگل، یاهو، بینگ،ویکی پدیا، آمازون، بایدو و یوتیوب انجام میدهد. متغیرهایی مانند تعداد توسعه دهندگان حرفه ای در سطح جهان، دوره های آموزشی و فروشندگان ثالث(کامپوننت های تولید شده توسط سایر اشخاص) در لیست فاکتور ها قرار گرفته اند.

10 زبان برنامه نویسی رایج و محبوب در 2018
لیست زیر شامل 20 زبان برنامه نویسی برتر و کیفیت آنها در مقایسه با رتبه سال قبل نمایش داده شده است. سپس 10 زبان برنامه نویسی برتر به صورت جداگانه مختصرا شرح داده شده اند.

 ژوئن 2018 ژوئن 2017 تغییر زبان برنامه نویسی رتبه بندی تغییر
1 1 Java 15.37% 0.0088
2 2 C 14.94% 0.0809
3 3 C++ 8.34% 0.0261
4 4 Python 5.76% 0.0143
5 5 C# 4.31% 0.0078
6 6 Visual Basic .NET 3.76% 0.0065
7 8 PHP 2.88% 0.0011
8 7 JavaScript 2.50% -0.53%
9 SQL 2.34% 0.0234
10 14 R 1.45% -0.70%
11 11 Ruby 1.25% -0.97%
12 18 Objective-C 1.18% -0.78%
13 16 Visual Basic 1.15% -0.86%
14 9 Perl 1.15% -1.16%
15 12 Swift 1.15% -1.06%
16 10 Assembly language 0.92% -1.34%
17 17 MATLAB 0.89% -1.10%
18 15 Go 0.88% -1.17%
19 13 Delphi/Object Pascal 0.88% -1.28%
20 20 PL/SQL 0.85% -0.72%

 

حالا بیایید در مورد چیزهایی صحبت کنیم که باعث شدند موقعیت این 10 زبان برتر در لیست امن شود.

1- java : برنده بی قید و شرط
جاوا همچنان مانند سال قبل در صدر لیست محبوب ترین زبان برنامه نویسی قرار دارد. با توجه به داده های TIOBE، جایگاه جاوا به عنوان اولین و دومین زبان برنامه نویسی برای چندین دهه نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی امن بوده است. تعداد زیادی از شرکت های مشهور از جاوا برای توسعه نرم افزار و اپلیکیشن استفاده میکنند بنابراین اگر شما جاوا میدانید مطمئنا در پیدا کردن یک شغل نیاز نیست زیاد تقلا کنید. دلایلی که در پشت محبوبیت جاوا قرار دارند عواملی مانند قابل حمل بودن، مقیاس پذیری و انجمن بزرگی از کاربران آن است.

2- C : زبان قدیمی خوب

یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی، به لطف ویژگی قابل حمل بودن آن و پذیرش زودهنگام آن توسط غول هایی مانند ماکروسافت،اوراکل و اپل زبان سی همچنان به قامت ایستاده است. این زبان میتواند تقریبا بر روی هر سیستمی کار کند و برای سیستم عامل ها و سیستم های جاساز شده بسیار مناسب است. از انجایی که این زبان زمان اجرای نسبتا کمی دارد، باعث می شود انتخاب خوبی برای نگهداری از چنین سیستم هایی باشد. این زبان به شدت برای تازه کار ها توصیه می شود. زبان سی برای زبان جهانی زبان های برنامه نویسی بسیار ضروری است، این زبان باعث تولد زبان هایی مانند c++ و سی شارپ شده است که این زبان ها امروز بسیار رایج هستند.

3- C++ : همچنان تسلط دارد

این زبان برنامه نویسی شی گرا در سال 1980 میلادی ایجاد شد و همچنان در وب اپلیکیشن های دسکتاپ و زیر ساخت های سرور میتوان آن را یافت. این زبان همچنان به خاطر انعطاف پذیری، کیفیت و زمینه های متعددی که میتوانید از آن استفاده کنید تقاضا دارد. یک شغل در زبان سی پلاس پلاس معمولا درگیر توسعه اپلیکیشن های دسکتاپ که بر عملکرد وظایف فشرده تمرکز دارد کار میکند. استادی در زبان سی پلاس پلاس میتواند درک عمیق تری از نحوه نوشتن زبان های برنامه نویسی و کمک در به دست آوردن مهارت های دستکاری حافظه سطح پایین را به همراه داشته باشد.

4- python : در حال رشد

در 15 سال گذشته شاهد یک رشد پایدار در رواج زبان پایتون بوده ایم. این زبان توانسته جایگاه خود را در بین 5 زبان برتر در رتبه بندی TIOBE در طی چند سال گذشته حفظ کند. به عنوان زبان اصلی در پشت بعضی از تکنولوژی های امیدوار کننده مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین،داده های عظیم و روباتیک میتواند مورد استفاده قرار گیرد، پایتون در سال های اخیر توانسته طرفدار زیادی را جمع کند. در یادگیری پایتون شما متعجب خواهید شد که چقدر آسان است و به همین دلیل بعضی از توسعه دهندگان کار آزموده پایتون را به عنوان زبان دوم یا سوم خود انتخاب میکنند.

5- C# : زبان مورد علاقه بازیسازان

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی مدرن شی گرا است که مایکروسافت در رقابت با جاوا ایجاد کرد، که در آن زمان به شکل چشم گیری توسط توسعه دهندگان نرم افزار تجاری مورد استفاده قرار میگرفت. این زبان طراحی شده بود تا در بستر ماکروسافت به توسعه اپلیکیشن پرداخته شود، برای اجرا، این زبان به دات نت فریم ورک بر روی ویندوز نیاز دارد. مانند سال قبل. این زبان همچنان یک موقعیت پایدار و بدون هیچ تغییر عمده ای در رتبه بندی داشته است. شما میتوانید از سی شارپ تقریبا برای توسعه هر چیزی استفاده کنید این زبان به صورت خاص در توسعه اپلیکیشن های ویندوز و توسعه بازی قدرتمند است.

6- VB.NET

این زبان مانند سال قبل همچنان جایگاه ششم را در اختیار دارد. این زبان یکی از زبان های شی گرای ماکروسافت با ترکیبی از قدرت کلاس های فریم ورک دات نت و محیط ران تایم آن و ویژوال بیسیک 6 است، این زبان به خاطر توسعه اپلیکیشن های با رابط کاربری گرافیکی شناخته شده است که میتواند کار را برای برنامه نویسی و بهبود بهره وری آسان کند. همچنین برای کد نویسان ویژوال بیسیک دات نت یک راه آسان و سریع برای ساخت اپلیکیشن های دسکتاپ برای پلتفرم ویندوز و همچنین وب سرویس ها و توسعه وب ارائه میدهد.

7- php : برای توسعه وب

با توجه به رتبه بندی TIOBE ، زبان پی اچ پی به جایگاه هفتم در رتبه بندی برترین زبان های TIOBE دست یافته است که باعث جا به جایی زبان جاوا اسکریپت به عنوان زبان برنامه نویسی با طرفداران زیاد شده است. زبان php بیشتر در سمت سرور برای توسعه وب مورد استفاده قرار میگیرد، تقریبا 80 درصد وبسایت های روی اینترنت از این زبان استفاده میکنند. فیس بوک کار خود را با پی اچ پی آغاز کرده است، همچنین سیستم مدیریت محتوای وردپرس باعث محبوبیت این زبان شده است. این زبان چندین فریم ورک مانند لاراول و دروپال برای کمک به توسعه دهندگان در جهت ساخت سریع تر اپلیکیشن ها با مقیاس پذیری بالاتر و نیرومندی بیشتر ارائه میدهد. با این توضیحات اگر شما به دنبال یک شغل در زمینه توسعه وب هستید php گزینه بدی برای شروع نیست.

8- javascript : یک ضرورت است

امسال ما کاهش در استفاده از جاوا اسکریپت که باعث سقوط جایگاه آن شد را شاهد بودیم.با این حال این روز ها تقریبا همه توسعه دهندگان نرم افزار از زبان جاوا اسکریپت در راه های گوناگونی استفاده می کنند. این زبان در کنار html و css در توسعه فرانت اِند وب که صفحات وب تعاملی و نمایش محتوای پویا به کاربران ایجاد میکند بسیار ضروری است. بیش از 90 درصد وبسایت ها از این زبان استفاده می کنند، این زبان یکی از  زبان های دوست داشتنی برای تازه کاربران است. اگر شما در جاوا اسکریپت استاد هستید هیچ کمبود موقعیت شغلی برای شما وجود نخواهد داشت. با این حال شما نیاز دارید تا سایر زبان های پشتیبان و فریم ورک های دیگر را برای دنبال کردن یک حرفه مانند توسعه دهنده فرانت اند برای دسکتاپ، موبایل یا توسعه بازی یاد بگیرید.

9- Sql

این زبان رشد چشم گیری را در امن نگهداشتن جایگاه نهم از خود نشان داده است. در سال گذشته این زبان نتوانست در رتبه بندی TIOBE خود را به 20 زبان برنامه نویسی برتر برساند. با وجود سایر تکنولوژی های دیتابیس، این زبان کوئری استاندارد برای مدیریت دیتابیس ها برای 4 دهه گذشته حاکم بوده است. دلیل آن سادگی، قابل اطمینان بودن، حضور در همه جا و یک انجمن فعال که کار های زیادی برای نگهداشتن این زبان متن باز انجام داده است. اس کیو ال معمولا برای مبتدیان نسبت به سایر زبان ها آسان تر است و تا انجا که به مسیر شغلی این زبان مربوط می شود شغل های با درامد خوب مانند انالیز دیتا وجود دارند که دانستن این زبان در آنها یک ضرورت است.

10 -برنامه نویسان زبان R عاشقش هستند
تقاضا برای زبان برنامه نویسی R و تعداد کسانی که از آن استفاده می کنند در سال های اخیر به سرعت در حال افزایش است. این امر از رتبه بندی TIOBE واضح است که در آن جایگاه این زبان 4 رتبه از 14 به 10 حرکت کرده است. برای علم داده، زبان R به عنوان انتخاب شماره یک برای آمار، نمایش گرافیکی و تجزیه تحلیل تجسمی داده استفاده می شود. این زبان تبدیل به یک ابزار داده بزرگ و استفاده در یادگیری ماشین و بعضی از حوضه های علم کامپیوتر شده است. محدوده و آینده زبان برنامه نویسی R به نظر امیدوارد کننده است، و مطمئنا این زبان برای کسانی که به علم داده علاقه دارند میتواند انتخاب یک شغل پایدار و سود ده باشد.

 

زمان کدنویسی است

این هم از نتیجه لیست محبوب ترین زبان های برنامه نویسی که باید در سال 2018 یادبگیرید. ما امیدواریم این مقاله بتواند در انتخاب زبان درست در مسیر شغلی مناسب برپایه علاقمندی های شما و نوع توسعه نرم افزاری که مایل به فعالیت در آن هستید مفید بوده باشد. از آنجایی که هر زبان برنامه نویسی مزایای و معایب خود را دارد، وقت خود را صرف وزن کردن هر انتخاب کنید و سپس براساس آن نتیجه بگیرید. از همه مهم تر ، مطمئن شوید که دلیل خوبی برای انتخاب زبانی که با آن برنامه نویسی میکنید دارید، از آن به بعد، از برنامه نویسی لذت ببرید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

آقای ربات

یک برنامه نویس کوچک ، با ایده های بزرگ :)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید